kas?kur?kad?

pirmdiena, oktobris 26, 2009

Saceltā jezga ap Mazsalacas meteorītu...


Vakar, 25.10.09, vakarā  izskanēja ziņa par Mazsalacā nokritušo meteorītu. Personīgi es pirmo informāciju saņēmu no Twitter.com draugu pulka, nemelošu ka sākumā lasot visus tvītus to uztvēru kā joku, jo centieni #meteorīts iekļaut pie Trending Topics sāka izpausties visdažādākajos variantos un nemelošu daži tvīti radīja smieklu vētras. Bet vēlāk lasot informāciju dažādos ziņu portālos sāku noprast, ka lieta tomēr ir nopietna. Šādu sajūtu radīja arī tas ka netika vēl publicēta neviena fotogrāfija, kā arī ziņu portālu lūgums iesūtīt fotogrāfijas, tas viss radīja neziņu un neizpratni.

Pretēji vakar saņemtjai informācijai, šodien bilde kļuva skaidrāka. Par meteorītu sāka runāt vairāki masu mediji, parādījās jau informācija no zinātnieku, fiziķu puses un kas mani izbrīnija arī no SIA "TELE2"!? 

 Latvijas valsts ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) pārstāvis Uldis Nulle sākotnēji apgalvoja ka Mazsalacā plkst. 17:30 ir nokritis dūres lieluma meteorīts un minēja, ka esot mazticama versija, ka nokritusi kāda, piemēram, lidmašīnas atlūza.( tā ziņoja portāls Delfi) Tajā pašā laikā ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta ģeologs Dainis Ozols bija pārliecināts, ka notikušais ir cilvēku roku darbs. Zinātnieks uzskatīja, ka bedrē kāds ir iebēris pirotehnikas maisījumu, ko aizdedzinājis un nofilmējis. "Meteorīta" (atļaujos likt pēdiņās jo īsti tam ticēt vairs nevar) zemē radītais krāteris esot 20 m plats un 3m dziļš.  Zinātniekiem par pārsteigumu nekāda radiācija krātera tuvumā nebija manīta. Tas lietu sarežģīja arvien vairāk. Šķiet cilvēkiem arvien vairāk šī lieta kļuva par smieklu objektu, jo slaveno "Kas es esmu?";"Nasing spešal" un "Aizver muti!" vietā jau sāka rasties "Meteorīts!!!". Jā, mums jau vēl tikai pietrūkst T-kreklu, krūzīšu un vēl tur kaut kādas apdrukas, kā arī miksēto video savas muļķības sludināšanai. Godīgi, prieks ka latviešiem IR humora izjūta, bet tas viss mūs citu valstu acīs padara par tā teikt Antiņiem. Jā, protams vēl aculiecinieka video kur kāds latvju bāleliņš savas emocijas latviešu valodā sauc caur "Ej dillēs!" un turpina ar krievu valodas necenzēto vārdu birumu. (video).


Īpaši runājot par muļķību - te pēkšņi 26.10.09 SIA "TELE2" paziņo, ka Mazsalacas novadā it kā nokritušais "meteorīts" bijis mobilo sakaru operatora atbalstīts inscinējums, to aģentūrai LETA apliecināja uzņēmuma mārketinga un tirdzniecības direktors Jānis Spoģis. (saite) Atļaušos piebilst, ka man kkā tam ticība tomēr nav, kaut gan varu izskatīt šo aspektu arī.

"Mūsu mērķis ir iedvesmot Latvijas sabiedrību," sacīja Spoģis, "mēs vēlamies uzsvērt, ka Latvija var izdarīt daudz ko."

"Mēs redzam, ka ar šādu notikumu Latvijas vārds ir izskanējis pasaulē, Latvija ir interesanta pasaulē, un nevis ar to, ka ir krīze, ir slikti un grūti, bet gan ar to, ka pie mums notiek kaut kas radošs un interesants. Tas ir unikāls panākums un daļa no mūsu komunikācijas," teica uzņēmuma pārstāvis.

Spoģis solīja, ka uzņēmums noteikti kompensēs valstij nodarītos zaudējumus.

Šis viss manī tik tik tiešām rada divējādas sajūtas

  • No vienas puses - jā, marketinga triks izdevies ar uzviju - nu par Latviju runā visa pasaule ( padomāsim tikai kā cilvēki pasaulē uztvers to, ka mūsu "meteorīts" ir marketinga triks?! Cilvēki ar humora izjūtu - jā, varbūt sapratīs; pārējie-smagi šaubos).
  • No otras puses -   pie mums it kā esot krīze un uzņēmējiem grūti iet. Neuzņemos apgalvot ka tā ir arī Tele2, bet tomēr - citēju:"Spoģis solīja, ka uzņēmums noteikti kompensēs valstij nodarītos zaudējumus." - pēkšņi uzņēmējiem rodas nauda ko izšķerdēt muļķīgās mārketinga kampaņās. Piedodiet, bet labāk būtu pieņēmuši darbā kādu jaunu darbinieku un šo kampaņas naudu izlietojuši lietderīgāk. Bet neesmu es tā, kas māca kādam, kur tērēt savus līdzekļus. 


Nezinu kādēļ bet prieks ka esmu LMT klienente, jo uzņēmumam kas cenšas arī mani apmuļķot es nespēju uzticēties.

Nākamais - vēlos vienīgi piebilst ka šī visa jezga radīja tik tiešām foršu biznesu - "ieejas maksas" (1lvl) iekasēšanu meteorīta apskatei. Biļešu pārdevēja Larisa Gerasimova pastāstīja, ka viņa esot īpašniece zemei, uz kuras, iespējams, nokrita meteorīts. Naudu sieviete vēlas iekasēt, lai segtu ceļa uzturēšanas izdevumus.
Viņa uzsvēra, ka kopš vakardienas vakara uz vietu, kur, iespējams, nokrita meteorīts, dodas ļoti daudz interesentu un ceļš ir izdangāts. Biļetes, kuras sieviete tirgo, esot reģistrētas Valsts ieņēmumu dienestā, apgalvoja Gerasimova, piebilstot, ka specdienestu darbiniekiem ieeja esot "bez maksas". ( saite
Godīgi - saprotu sievieti, bet man smiekli sāka nākt uzzinot no LTVpanorama  , ka sieviete kura tirgo biļetes in novada domes deputāte - smagi laiki, smagi. Un tik ātri saņemt reģisrētas biļetes tā vien šķiet parastam mirstīgajam nebūtu izdevies.

Nu lūk, tāds nu man ir tas viedoklis par superpopulāro meteorītu. Vienīgais prieciņš par Twitteristiem, jeb latviešu čivinātājiem un centienu TT iekļaut #meteorīts :D Tas tomēr sagādāja malzliet jautrības. Un kārtējo reizi pierādījās ka Twitter kā jaunais medijs ir ātrs un labs informācijas nesējs. Jo, ja nebūtu Twitter'a iespējams par tādu meteorītu uzzinātu tikai šīs dienas vēlā vakarā :) 

Kam ticēt -  man ir sievietes intuīcija kas saka ka šīs nedēļas laikā mēs uzzināsim vēl 1000šiem versiju...

Lai jauka diena...bums!;)


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru